2015 IWKA World Championship Results

2015 IWKA Logo
Isshinryu karateka from around the globe descended on Princeton, NJ this weekend for the 2015 IWKA World Championship Tournament and seminars. It was a time to meet new friends and reconnect with old ones in the spirit of family and friendly competition.

More than 200 awards were earned by more than 500 competitors and witnessed by more than 1,000 spectators, family and friends. This year, a new tradition has begun with the renaming of the Grand Champion kata awards for Men and Women to honor the legacies of Master William H. Duessel and Master John C. Lennox, respectively.

Though Linda and I did most of the preparation for event location, letters, emails and calls to Sensei across the U.S. and the world, our team went above and beyond any hope and expectation I had.  Any need was handled. When the crunch time arrived – with less than a week prior to the event – every student, parent and friend materialized and everything was ready for an event that ran like a new clock with precision, seemingly effortlessly.  I wish I could name everyone who was instrumental in making this event one of the best I have organized – but I am afraid of missing individuals.  SO – THANK YOU TO ALL THE STUDENTS, FRIENDS AND FAMILY WHO GAVE SELFLESSLY TO  MAKE THE EVENT RUN PROPERLY.  With the exception of two Sensei who put their selfish desires about the hundreds of participants and thousands of spectators, every Sensei, spectator and student worked to help make this event at the level people expect of an event Linda and I coordinate.

Thank you to those who competed, judged, kept score, attended and supported this year’s tournament. You made it a weekend to remember.

Here are the winners:

K1 – Mighty Mites (6 – 7) – Novice – Boys – Kata

  1. LOGAN SAN BUENAVENTURA
  2. ALEXAHDER LENGYEL
  3. DYLAN SAN BUENAVENTURA

S3 – Mighty Mites (6 – 7) – Novice – Boys – Sparring

  1. ALEXAHDER LENGYEL
  2. JOSEPH LENGYEL
  3. LANDON YEINGST

CK1 – Mighty Mites (6 – 7) – Novice & Intermediate – Girls – Kata

  1. SAMANTHA HEINRICH
  2. ADRIANA DAVIS
  3. KIERAN MOORE

CS1 – Mighty Mites (6 – 7) – Novice & Intermediate – Girls – Sparring

  1. KIERAN MOORE
  2. ADRIANA DAVIS
  3. MAYA KIM

K5 – Mighty Mites (6 – 7) – Intermediate – Boys – Kata

  1. SAMUEL REZAI
  2. ALEXANDER CARREIRO
  3. HENRY REZAI

S7 – Mighty Mites (6 – 7) – Intermediate – Boys – Sparring

  1. JAMES KILLEN
  2. ALEXANDER CARREIRO
  3. SHRAVAN KATAMA

CK2 – Pee Wees & Juniors (8 – 11) – Novice – Combined – Kata

  1. RYAN HOO
  2. NAMRATA VENKATESAN
  3. TREVOR ADOMAITIS

CS2 – Pee Wees & Juniors (8 – 11) – Novice – Combined – Sparring

  1. CARLOS IRIZARRY
  2. TREVOR ADOMAITIS
  3. BRODIE HAUGHEY

K13 – Pee Wees (8 – 9) – Intermediate – Boys – Kata

  1. ALEXANDER LIBMAN
  2. RYAN KING
  3. DAVID KRAUS, JR

K14 – Pee Wees (8 – 9) – Intermediate – Girls – Kata

  1. ABIRAA RAMATHAS
  2. NATALIE YEINGST
  3. JENNA HEISER

S15 – Pee Wees (8 – 9) – Intermediate – Boys – Sparring

  1. ALEXANDER LIBMAN
  2. THOMAS PARADISO
  3. ANTHONY SCHNEIDER

S16 – Pee Wees (8 – 9) – Intermediate – Girls – Sparring

  1. MEGHAN MURINO
  2. KIANNA NIEUZYTEK
  3. SOPHIA DAVIS

K21 – Juniors (10 – 11) – Intermediate – Boys – Kata

  1. DENNIS LIBMAN
  2. COOPER WEEKS
  3. SASIKUMAR KETHARAN

K22 – Juniors (10 – 11) – Intermediate – Girls – Kata

  1. JULIA ZONCA
  2. REESE WATERS
  3. UGONNA EGBUCHULAM

S23 – Juniors (10 – 11) – Intermediate – Boys – Sparring

  1. TY KNOWLTON
  2. WILL TSHUDY
  3. MARK BAZSA

S24 – Juniors (10 – 11) – Intermediate – Girls – Sparring

  1. JULIA ZONCA
  2. MARYKIM NGUYEN
  3. REESE WATERS

K25 – Juniors (10 – 11) – Advanced – Boys – Kata

  1. MATTHEW VERUSO
  2. SAARUJAN JEYACHANDRAN
  3. MARIYASEELAN WINKINGSTAN

K26 – Juniors (10 – 11) – Advanced – Girls – Kata

  1. ASHLEY KRAUS
  2. SHAELYN CAROLL
  3. AMEILIA CHUNG

S27 – Juniors (10 – 11) – Advanced – Boys – Sparring

  1. ALEC MALKANI
  2. SEAN SIMON
  3. JOSHUA JOHNSTON

S28 – Juniors (10 – 11) – Advanced – Girls – Sparring

  1. ASHLEY KRAUS
  2. TORRE BERKOWITZ
  3. ANDREA IOSHPA

CK3 – Teen “A” (12 – 13) – Novice & Intermediate – Boys – Kata

  1. EDWARD NIEUZYTEK
  2. MURJKANANTHAN ARANJAN
  3. KIRTI VARMAN

CS3 – Teen “A” (12 – 13) – Novice & Intermediate – Boys – Sparring

  1. EDWARD NIEUZYTEK
  2. RYAN BRANNING
  3. MURJKANANTHAN ARANJAN

CK4 – Teen “A” (12 – 13) – Intermediate & Advanced – Girls – Kata

  1. JOCELYN DeFURIA
  2. KAYLA BAILEY
  3. JOSEPHINE HESTER

CS4 – Teen “A” (12 – 13) – Novice & Intermediate – Girls – Sparring

  1. JOCELYN DeFURIA
  2. ALYSSA YATES
  3. JADA SEAL

K38 – Teen “A” (12 – 13) – Advanced – Boys – Kata

  1. ZACHARY DEAN
  2. CAMERON VERUSO
  3. TIRSHATH LENET

S40 – Teen “A” (12 – 13) – Advanced – Boys – Sparring

  1. SAI ZONCA
  2. TIRSHATH LENET
  3. NICHOLAS MILAN

K42 – Teen “A” (12 – 13) – Black Belt – Boys – Kata

  1. TONY SHAFRON
  2. THIRUKKSHAN NIRANJAN
  3. NICKY GENARDI

K43 – Teen “A” (12 – 13) – Black Belt – Girls – Kata

  1. JOSI PALMER
  2. ABBIE JACQUES
  3. HOPE BURKHOLDER

S44 – Teen “A” (12 – 13) – Black Belt – Boys – Sparring

  1. TONY SHAFRON
  2. BRAGUSTHAN DUHINDAN
  3. HARIN MAILWAGANAM

S45 – Teen “A” (12 – 13) – Black Belt – Girls – Sparring

  1. VARSHA THAMPI
  2. ABBIE JACQUES
  3. JORDAN CHAPMAN

CK5 – Teen “B” (14 – 15) – Novice & Intermediate – Girls – Kata

  1. HOPE DAVIS
  2. FAITH DAVIS
  3. ELIZABETH LANDRY

CS5 – Teen “B” (14 – 15) – Novice & Intermediate – Girls – Sparring

  1. FAITH DAVIS
  2. SOPHIE SEMENZA
  3. HOPE DAVIS

CK6 – Teen “B” & “C” (14 – 17) – Intermediate – Boys – Kata

  1. DAVID CAMERON
  2. SARATH SHAJI
  3. KENNETH ALVAREZ

CS6 – Teen “B” & “C” (14 – 17) – Intermediate – Girls – Sparring

  1. SARATH SHAJI
  2. KENNETH ALVAREZ
  3. DAVID CAMERON

CK7 – Teen “B” & “C” (14 – 17) – Advanced – Girls – Kata

  1. CAROLYN KULICK
  2. EMILY SLATTERY
  3. KATELYN NIEUZYTEK

CS7 – Teen “B” & “C” (14 – 17) – Advanced – Girls – Sparring

  1. ZABRINA BRANNING
  2. JILLIAN GRASSIA
  3. KATELYN NIEUZYTEK

K54 – Teen “B” (14 – 15) – Advanced – Boys – Kata

  1. RAGUL ANANDAN
  2. BRENDAN EYNON
  3. JAKE BRADER

S56 – Teen “B” (14 – 15) – Advanced – Boys – Sparring

  1. ANTHONY CABRERA
  2. GUISEPPE CRILLY
  3. BRENDAN EYNON

K58 – Teen “B” (14 – 15) – Black Belt – Boys – Kata

  1. JAKE NUGENT
  2. BRETT MOYER
  3. ANDREW SIMON

K59 – Teen “B” (14 – 15) – Black Belt – Girls – Kata

  1. GRACE BURKHOLDER
  2. AVA VILLAVERDE
  3. CIERA RAY CIARAMELLA

S60 – Teen “B” (14 – 15) – Black Belt – Boys – Sparring

  1. JAKE NUGENT
  2. ANDREW SIMON
  3. BENJAMIN DICRISTO

S61 – Teen “B” (14 – 15) – Black Belt – Girls – Sparring

  1. CIERA RAY CIARAMELLA
  2. EMILY SCHNEIDER
  3. ERIN BONEFANT

K70 – Teen “C” (16 – 17) – Advanced – Boys – Kata

  1. JEGATHEESWARAN VETHARSHAN
  2. JORDAN WEYMOUTH
  3. LOUIS SELIMI

S72 – Teen “C” (16 – 17) – Advanced – Boys – Sparring

  1. JORDAN WEYMOUTH
  2. HASSAN SHASHANKA
  3. LOUIS SELIMI

K74 – Teen “C” (16 – 17) – Black Belt – Boys – Kata

  1. MATTHEW FAULKNER
  2. ELIJAH BAILEY
  3. JEREMIAH BURKHOLDER

K75 – Teen “C” (16 – 17) – Black Belt – Girls – Kata

  1. NATALIE SITZMAN
  2. FAYTH JACQUES
  3. KRISTYN WHEELER

S76 – Teen “C” (16 – 17) – Black Belt – Boys – Sparring

  1. ELIJAH BAILEY
  2. SOORYA RAMAPPAN
  3. ANDREW GENESIO

S77 – Teen “C” (16 – 17) – Black Belt – Girls – Sparring

  1. ELIZABETH ARNOLD
  2. TOSHA PAREKH
  3. FAYTH JACQUES

CK8 – Adult (18 & Older) – Under Green Belt – Men – Kata

  1. SCOTT HAYWARD
  2. ROB POHL
  3. BENJAMIN KATZ

CS8 – Adult (18 & Older) – Under Green Belt – Men – Sparring

  1. JOSE DAVILA
  2. JOSHUA SETTLEMYER
  3. ERIC LUTZ

CK9 – Adult (18 & Older) – Under Green Belt – Women – Kata

  1. ALLISON CROSS
  2. PRIYANKA SOLANKI
  3. DEBORA COHEN

CS9 – Adult (18 & Older) – Under Green Belt – Women – Sparring

  1. DEBORA COHEN
  2. PRIYANKA SOLANKI
  3. FAYRA RIVERA

CK10 – Adult (18 & Older) – Intermediate & Green Belt – Men – Kata

  1. DAVID JUNG
  2. NATHAN EARL
  3. MUHAMMAD SHUIL

CS10 – Adult (18 & Older) – Intermediate & Green Belt – Men – Sparring

  1. MIKE AGLIATA
  2. NATHAN EARL
  3. DAVID JUNG

CK11 – Adult (18 & Older) – Intermediate & Green Belt – Women – Kata

  1. MIRANDA COLE
  2. NICHOLE BILODEAU
  3. JULIE BROZE

CS11 – Adult (18 & Older) – Intermediate & Green Belt – Women – Sparring

  1. MIRANDA COLE
  2. CINDY STREZNEWSKI
  3. KIM HOAK

CK12 – Adult (18 – 45) – Advanced – Men – Kata

  1. JOSH BAILEY
  2. ANDY KELLY
  3. NICHOLAS ISABELLA

CS12 – Adult (18 – 45) – Advanced – Men – Sparring

  1. CRAIG CASILLO
  2. BILL ZONCA
  3. JESSY BETANCOURT

CK13 – Adult (18 & Older) – Advanced – Women – Kata

  1. NICOLE MAIOLO
  2. SHEILA SEKUTERSKI
  3. BARBARA MOORE

CS13 – Adult (18 & Older) – Advanced – Women – Sparring

  1. TESSANDRA SAGE
  2. NICOLE MAIOLO
  3. LINDA A. PEOPLES

K111 – Executive (46 & Older) – Advanced – Men – Kata

  1. JOHN GRASSIA
  2. DONALD HAYWARD
  3. TOM FEARFIELD

S113 – Executive (46 & Older) – Advanced – Men – Sparring

  1. JOHN GRASSIA
  2. RONALD PEOPLES
  3. THOMAS SCHROEDER

K115 – Adult (18 – 29) – Black Belt (1st – 2nd Dan) – Men – Kata

  1. ANTHONY LAUREANO
  2. RYAN BEEBE
  3. WILLIAM HOFFMAN

S116 – Adult (18 – 29) – Black Belt (1st – 2nd Dan) – Men – Sparring

  1. RYAN BEEBE
  2. ROSS FERENS
  3. JAMIE BAMBRAUGH

K117 – Adult (18 – 29) – Black Belt (1st – 2nd Dan) – Women – Kata

  1. EMILY BARNETT
  2. ELIZABETH GABEL
  3. BREANNE DECKER

S118 – Adult (18 – 29) – Black Belt (1st – 2nd Dan) – Women – Sparring

  1. KIMBERLY PLATT
  2. ELIZABETH PLATT
  3. CHRISTINA McDONALD

K123 – Adult (30 – 45) – Black Belt (1st – 2nd Dan) – Men – Kata

  1. JASON KELLER
    1. CARL T. DENNY
    2. JEREMY COLYER

    S124 – Adult (30 – 45) – Black Belt (1st – 2nd Dan) – Men – Sparring

    1. JEREMY COLYER
    2. CARL T. DENNY
    3. JIM ZECHMAN

    CK19 – Adult (30 & Older) – Black Belt (1st – 2nd Dan) – Women – Kata

    1. SHIRLEY K. ZAVALA
    2. YELENA TSITKIN
    3. JOCELYN BOOTHBY

    CS19 – Adult (30 & Older) – Black Belt (1st – 2nd Dan) – Women – Sparring

    1. WENDY BUCKLAND
    2. CAROL KAGDIS

    K131 – Adult (46 & Older) – Black Belt (1st – 2nd Dan) – Men – Kata

    1. JUSTIN FILEY
    2. JOE SABELLA
    3. JAY BRADER

    S132 – Adult (46 & Older) – Black Belt (1st – 2nd Dan) – Men – Sparring

    1. JOE SABELLA
    2. WILLIAM MELIT
    3. JACK TOSI

    K135 – Adult (46 & Older) – Black Belt (3rd – 5th Dan) – Men – Kata

    1. CLEMENT BAILEY
    2. LARRY LAUREANO
    3. JAMES THAXTON

    K137 – Adult (46 & Older) – Black Belt (3rd – 5th Dan) – Women – Kata

    1. ANGIE SPENCER
    2. MARIA BELANCOURT
    3. ELE SOISSON

    CK14 – Adult (18 & Older) – Black Belt (3rd – 5th Dan) – Men – Kata

    1. DANIEL HANNAN
    2. JOE MALARO
    3. JOSH BUCK

    CS14 – Adult (18 & Older) – Black Belt (3rd – 5th Dan) – Men – Sparring

    1. JOE MALARO
    2. JOSEPH KOTANCHIK
    3. DANIEL HANNAN

    CK15 – Adult (18 & Older) – Black Belt (3rd – 5th Dan) – Women – Kata

    1. JAMIE WHYTE
    2. KATHERINE BRYK
    3. NANCY SCHECHTER

    CS15 – Adult (18 & Older) – Black Belt (3rd – 5th Dan) – Women – Sparring

    1. HEATHER FUENZALIDA
    2. AMANDA MAGUIRE
    3. KATHERINE BRYK

    CK16 – Adult (18 & Older) – Black Belt (6th Dan and Above) – Combined – Kata

    1. DONALD WASHABAUGH
    2. SCOTT KLINGER
    3. MARTY DUGAN

    CS17 – Adult (18 & Older) – Black Belt (3rd – 6th Dan) – Women – Sparring

    1. ANGIE SPENCER
    2. ELE SOISSON
    3. CYNTHIA SMITH

    CS18 – Adult (18 & Older) – Black Belt (3rd Dan and Above) – Men – Sparring

    1. CHRISTOPHER KING
    2. JAMES THAXTON
    3. JERRY CIRIELLO

    W143 – Teen “A” (12 – 13) – Below Black Belt – Combined – Weapons

    1. EDWARD NIEUZYTEK
    2. ASHLEY KRAUS
    3. JOCELYN DeFURIA

    W144 – Teen “B” (14 – 15) – Below Black Belt – Combined – Weapons

    1. EMILY SLATTERY
    2. CHRISTOPHER BIANCONE
    3. JILLIAN GRASSIA

    W145 – Teen “C” (16 – 17) – Below Black Belt – Combined – Weapons

    1. BENJAMIN TOSCANO
    2. JORDAN WEYMOUTH
    3. HASSAN SHASHANKA

    W146 – Teen “A” (12 – 13) – Black Belt – Combined – Weapons

    1. TONY SHAFRON
    2. NICKY GENARDI
    3. KEITH KOLACZYK

    W147 – Teen “B” (14 – 15) – Black Belt – Combined – Weapons

    1. JAKE NUGENT
    2. MITCHEL HUANG
    3. CIERA RAY CIARAMELLA

    W148 – Teen “C” (16 – 17) – Black Belt – Combined – Weapons

    1. VITHUSAN JEEVARAJAN
    2. MATTHEW FAULKNER
    3. LOGAN STANLEY

    W149 – Adult (18 & Older) – Below Black Belt – Men – Weapons

    1. DAVID JUNG
    2. ANDY KELLY
    3. CHAD HERD

    W150 – Adult (18 & Older) – Below Black Belt – Women – Weapons

    1. NICOLE MAIOLO
    2. TESSANDRA SAGE
    3. KELLY STEINERT

    W151 – Adult (18 & Older) – Black Belt (1st – 2nd Dan) – Men – Weapons

    1. ROSS FERENS
    2. FRANK CUTONE
    3. ALEC STANLEY

    W152 – Adult (18 & Older) – Black Belt (3rd – 5th Dan) – Men – Weapons

    1. DANIEL HANNAN
    2. TYLER KURTZ
    3. ANDREW PRISTER

    W153 – Adult (18 & Older) – Black Belt (1st – 2nd Dan) – Women – Weapons

    1. LINDSEY ADELSTEIN
    2. BREANNE DECKER
    3. KIMBERLY PLATT

    W154 – Adult (18 & Older) – Black Belt (3rd – 5th Dan) – Women – Weapons

    1. JAMIE WHYTE
    2. NANCY SCHECHTER
    3. ANGIE SPENCER

    W155 – Adult (18 & Older) – Black Belt (6th Dan and Above) – Combined – Weapons

    1. DONALD WASHABAUGH
    2. THOMAS STORY
    3. CYNTHIA SMITH

    W163 – Children (11 & Under) – All Ranks – Combined – Weapons

    1. SHAELYN CAROLL
    2. DENNIS LIBMAN
    3. JOSHUA HUANG
      GCK156 – Youth (6 – 11) – Group Champion (All Ranks) – Combined – Kata

      1. SAMANTHA HEINRICH

      GCK157 – Teen (12 – 17) – Group Champion (All Ranks) – Combined – Kata

      1. NATALIE SITZMAN

      GCK158 – Adult (18 & Older) – Group Champion (Under Black Belt) – Combined – Kata

      1. NICOLE MAIOLO

      GCK159 – Adult (18 & Older) – Grand Champion (Black Belt) – Men – Kata
      The Hanshi William H. Duessel Award

      1. DONALD WASHABAUGH

      GCS160 – Adult (18 & Older) – Grand Champion (Black Belt) – Men – Sparring

      1. CHRISTOPHER KING

      GCK161 – Adult (18 & Older) – Grand Champion (Black Belt) – Women – Kata
      The John C. Lennox Award

      1. JAMIE WHYTE

      GCS162 – Adult (18 & Older) – Grand Champion (Black Belt) – Women – Sparring

      1. KIMBERLY PLATT

Leave a Reply